Plecy

Nadbużańska Szkoła Wyższa im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach prowadzi niestacjonarne, trzyletnie studia I stopnia (licencjackie) na kierunku Zarządzanie profil praktyczny. W ramach tego kierunku studiów studenci mogą wybrać dla siebie specjalizację: Zarządzanie firmą lub Zarządzanie bezpieczeństwem.

W trakcie zajęć seminaryjnych trwających na semestrach od czwartego do szóstego studenci pod opieką wybranych przez siebie promotorów przygotowują prace dyplomowe (licencjackie).

Po sześciu semestrach studenci powinni uzyskać absolutorium – zwyczajowe stwierdzenie zakończenia studiów wyższych bez uzyskania dyplomu. Absolutorium jako wpis w indeksie uzyskuje się po zdaniu wszystkch egzaminów i dokonaniu zaliczeń wymaganych programem studiów. Uzyskanie absolutorium jest koniecznym warunkiem przed przystąpieniem do obrony pracy dyplomowej.

Absolutorium nie uprawnia do posługiwania się tytułem zawodowym.

Po pozytywnej obronie pracy dyplomowej studenci otrzymują dyplom ukończenia studiów pierwszgo stopnia w formie niestacjonarnej w specjalności zarządzanie firmą lub bezpieczeństwem w dyscyplinie nauk o zarządzaniu o profilu kształcenia praktycznym z tytułem zawodowym – licencjat.

Program studiów w NSW obejmuje przedmioty obowiązkowe i fakultatywne, tak aby student mógł wybrać tok studiów odpowiadający jego zainteresowaniom. Fakultatywny charakter programu studiów umożliwia rozwijanie indywidualnych zainteresowań studenta.

Tak przygotowane programy studiów, oparte na wiedzy w zakresie badań rynkowych i marketingowych, logistyki, umiejętności kierowania personelem oraz znajomości języków obcych to podstawowe cechy i atuty absolwenta sprzyjające realizacji jego aspiracji w dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie informatycznym.

Integralną częścią studiów są 15-tygodniowe studenckie praktyki zawodowe w wybranych państwowych, spółdzielczych i prywatnych przedsiębiorstwach (firmach, spółkach prawa handlowego), które poza zdobyciem praktyki zawodowej, dają możliwość zgromadzenia materiałów i danych do realizacji interesujących i wartościowych prac dyplomowych.  

Absolwent kierunku studiów Zarządzanie zdobywa wiedzę niezbędną do podjęcia pracy na stanowiskach operacyjnych, konsultingowych i menedżerskich średniego szczebla zarządzania. Można zatem stwierdzić, że absolwent tego kierunku dysponuje:

·        niezbędną wielozakresową wiedzą merytoryczną;

·        umiejętnością kierowania małym i średnim przedsiębiorstwem (prywatnym, państwowym albo samorządowym);

·         umiejętnością współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zasobem nowoczesnych technik informatycznych.

Absolwenci NSW to nowocześnie i dobrze wykształceni licencjaci w dziedzinie zarządzania, prawa i nauk ekonomicznych oraz marketingu, którzy potrafią tę wiedzę zastosować w podejmowanej działalności zawodowej.

Absolwenci tego kierunku, mając na względzie zasady funkcjonowania rynku i jego konkurencyjności dokonują analizy tych założeń, aby w sposób precyzyjny budować i wprowadzać w życie strategie działania przedsiębiorstwa.

Zarządzanie firmą

Celem trzyletnich studiów Zarządzania firmą jest przede wszystkim:

– przekazanie podstawowej wiedzy z określonego zakresu,

– wyrobienie pewnych umiejętności posługiwania się nabytą wiedzą,

– przygotowanie do uczestnictwa w działalności administracji lokalnej, przedsiębiorstw, instytucji finansowych i innych firm zgodnie z prawidłowościami organizacji i funkcjonowania poszczególnych rodzajów podmiotów.

Profil kształcenia absolwentów w oparciu o treści programowe odpowiada wyzwaniom wynikającym z przemian demokratycznych w państwie, przekształceń własnościowych w gospodarce, działania przedsiębiorstw i firm w warunkach konkurencji rynkowej.

Program uwzględnia podstawowe przedmioty ekonomiczne ze względu na to, że nauki o zarządzaniu są dyscypliną lokowaną w dziedzinie nauk ekonomicznych, ale także ze względu na istotną potrzebę tej wiedzy przyszłemu menedżerowi. Jednak nachylenie tych przedmiotów na działanie w obszarze organizacji (instytucji) ogranicza ich charakter  do podstawowych wiadomości niezbędnych dla zrozumienia procesów ogólnych, zachodzących w gospodarce i mających wpływ na funkcjonowanie firm w skali indywidualnej i ogólnej.

Przyszłemu menedżerowi niezbędna jest także podstawowa wiedza z nauk ścisłych (matematyka i statystyka) zarówno dla zrozumienia teoretycznych podstaw ekonomii, jak i dla korzystania z pewnych ilościowych technik zarządzania oraz dla ewentualnego kontynuowania studiów na poziomie magisterskim.

Drugą ważną sferą uzupełniającą wykształcenie przyszłego kierownika są nauki społeczne. Z tego też względu w przedmiotach obowiązkowych znalazły się: psychologia organizacji i socjologia. Znajdą one swoje odniesienie w takich specjalistycznych dyscyplinach z zakresu zarządzania, jak: podstawy zarządzania, zarządzanie zasobami ludzkimi, etyka w biznesie.

Na uczelni organizowane są konwersatoria poświęcone przede wszystkim prezentacji nowoczesnych metod zarządzania oraz spotkań i dyskusji z kadrą profesorów różnych ośrodków naukowych.

         Absolwenci, podejmując prace na konkretnych stanowiskach menedżerskich w instytucjach i firmach, będą w stanie pełnić powierzone im funkcje zawodowe i służbowe, wykonywać je ze znawstwem i w sposób kompetentny. Dzięki doświadczeniu zawodowemu z pewnością odegrają bardziej samodzielną rolę w przyszłej pracy. Mogą zostać decydentami i przedsiębiorcami, rzecznikami i negocjatorami firm, organizatorami i reprezentanta instytucji i przedsiębiorstw.

         Wykładane przedmioty ekonomiczno-finansowe i marketingowe oraz prawne zostaną wykorzystane do upowszechniania wśród absolwentów wiedzy w zakresie relacji ekonomicznych podmiotów publicznych i gospodarczych, podstawowych analiz ekonomicznych, zawierania kontraktów i realizowania transakcji, prowadzenia rozliczeń, upowszechniania reklamy i badania rynku, sterowania produkcją i oceny ryzyka w handlu, funkcjonowania instytucji i przedsiębiorstw.

         Na tej podstawie absolwenci powinni uzyskać umiejętności do doskonalenia działalności firm czy instytucji, w których znajdą zatrudnienie; wykazywać zdolności przeciwdziałania zakłóceniom w ich pracy; umieć rozdzielać środki finansowe i zasoby materialne do osiągnięcia założonych celów; potrafić negocjować w szczególności z trudnymi i wartościowymi partnerami.

Zarządzanie bezpieczeństwem

Uczelnia była jedną z pierwszych, która kształciła studentów w zakresie „zarządzania bezpieczeństwem” od 2002 roku. Porozumienie zawarte z Fundacją Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM pozwoliło pozyskać kadrę o odpowiednich kwalifikacjach: śp. ppł Leszek Drewniak (współtwórca GROM- opracował niezbędne programy kształcenia), ppł Krzysztof Przepiórka a także z Ośrodek Szkolenia COMANDO oraz doświadczenie wielu innych przeniosło się na program specjalności.

 Kadra, prowadząca przedmioty specjalnościowe, wywodzi się m.in. z Wojskowej Formacji Specjalnej “GROM”, Komendy Głównej Policji i Biura Ochrony Rządu, a zdobywała swoją wiedzę na szkoleniach organizowanych przez amerykańskie i brytyjskie jednostki specjalne (DELTA FORCE, SEAL TEAM, SAS, SBS). Zdobytą wiedzę stosowała w praktyce w trakcie działań wojskowych o charakterze bojowym oraz pokojowych misjach organizowanych przez ONZ w różnych zakątkach świata. Po zakończeniu służby swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie zarządzania doskonalą pełniąc funkcje zarządcze zarówno w Spółkach Skarbu Państwa, jak i w firmach prywatnych. Obecnie dzielą się elementami wiedzy m.in. prowadząc zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w NSW. Kadra w realizacji przedsięwzięć współpracuje również z wysokiej klasy specjalistami z dziedziny psychologii, którzy w oparciu zarówno o narzędzia dostępne na rynku, narzędzia stworzone przez siebie na potrzeby realizacji celów, jak również tworzone ad hoc w momencie ekspozycji grupy na czynnik stymulujący, dokonują analiz psychologicznych.

Studenci specjalności „zarządzanie bezpieczeństwem” kształcą się z zakresu przedmiotów kształcenia ogólnego (m.in. jęz. obcego, logiki i negocjacji); przedmiotów podstawowych (prawnych, ekonomicznych i marketingu); przedmiotów kierunkowych (zarządzania kadrami i produkcją, rachunkowości); przedmiotów specjalnościowych (bankowości, finansów, rynków kapitałowych i polityki regionalnej) oraz przedmiotów specjalizacyjnych (z zakresu prawnych aspektów ochrony, tj. prawa karnego i administracyjnego, kryminologii i kryminalistyki; wybranych zagadnień współczesnej elektrotechniki i elektroniki, w tym mechanicznych i elektronicznych środków ochrony; ochrony systemów informacyjnych, współczesnych zagrożeń terroryzmem dla bezpieczeństwa osób, mienia i informacji; elementów monitoringu i zasad ochrony przeciwpożarowej; podstawowych zasad ochrony fizycznej osób i mienia oraz taktyki działania; zasad prowadzenia audytu jako środka zarządzania bezpieczeństwem; procesu podejmowania decyzji w administracji publicznej i samorządowej; zasad dotyczących wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia;  zarządzania w sytuacjach kryzysowych; zasad budowy planów ochrony danej firmy; marketingu usług ochroniarskich oraz zajęcia praktyczne z zakresu samoobrony i techniki interwencji; zasad bezpiecznego posługiwania się bronią palną; udzielania pomocy przedlekarskiej oraz seminarium dyplomowego).

Specjalność ta, daje unikalną możliwość poznania dwóch bardzo istotnych zakresów wiedzy: zarządzania – będącego podstawą skutecznego wykonywania działalności gospodarczej oraz bezpieczeństwa – dającego podstawę do unikania coraz częściej pojawiających się zagrożeń.

Nowatorski program zajęć oraz duże możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w późniejszej pracy zawodowej, czynią tę specjalizację bardzo atrakcyjną. Jest ona przeznaczona w głównej  mierze dla osób pracujących lub chcących pracować w obszarze zabezpieczeń technicznych oraz ochrony osób, mienia i informacji. Jej absolwenci będą mieć podstawę ubiegania się o pracę: w Straży Granicznej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, służbach celnych i agencjach ochrony osób i mienia, bankach, firmach ubezpieczeniowych oraz firmach produkujących lub instalujących systemy kontroli dostępu do pomieszczeń lub systemy alarmowe.  Dyplom ukończenia tych studiów umożliwia także pracę w instytucjach administracji rządowej i samorządowej oraz w małych i średnich firmach działających na  rozwijającym się rynku.